Tisan Çevresinde Gezilecek Yerler

AYNALI GÖL (GİLİNDİRE MAĞARASI)

AYNALI GÖL (GİLİNDİRE MAĞARASI)

AYNALI GÖL (GİLİNDİRE MAĞARASI)

gilindire aynalı göl tisan

 Mağaranın bulunduğu Aydıncık ilçesinin geçmişi antik çağa kadar gidiyor. Silifke- Taşucu ile Bozyazı-Anamur arasında kalan Aydıncık, Fenikeliler döneminin izlerine hala rastlanıyor ve ilçenin o dönemki ismi Kelenderis olarak biliniyor. Roma Devleti’nin önemli liman kentleri arasında da bulunan Kelenderis ismi yıllar içerisinde Kelendri, Gelendir ve Gilindire’ye dönüşmüş. 

 Türkiye’nin en güzel mağaraları arasında yerini alan Aynalıgöl Mağarasının sonunda genişliği 30, uzunluğu 140, tavan yükseliği 40 ve derinliği 47 metre olan gölle karşılaşılıyor. Gölün dikkat çeken en önemli özelliği mağara içindeki sarkıt ve dikitlerin gölün içerisinde de devam ediyor olması. 

 Denizle aynı düzeyde bulunan gölün ilk 10 metresinin tatlı, sonrasının ise tuzlu su olması apayrı bir doğa mucizesi. 

CENNET CEHENNEM

AYNALI GÖL (GİLİNDİRE MAĞARASI)

AYNALI GÖL (GİLİNDİRE MAĞARASI)

cennet cehennem çukuru mersin

 

Adını Antik Selevkos Hanedanlığından alan Silifke de Mersin’in değerli bir hazinesi. Mersin denildiğinde ilk akla gelen cazibe merkezlerinden biri Cennet Cehennem dir


Silifke, Narlıkuyu Mahallesinde bulunan bu doğa harikası oluşumlar bugün Mersin’in en çok ziyaret edilen ören yerleri arasında. Çukurlardan birisine cehennem çukuru denmesinin nedeni; tabanına ekipman yardımı olmadan inilememesi.

Cennet çukurunun olduğu çöküntüye bu ismin verilme nedeni ise çöküntüde tarihi bir kilisenin yer alması. Farklı efsanelere de konu olan mağaralardan Cennet’in derinliği 70, Cehennem’in ise 128 metre.

KIZ KALESİ

AYNALI GÖL (GİLİNDİRE MAĞARASI)

ADAM KAYALAR

kız kalesi mersin

 

Erdemli’nin en çok tanınan yerlerinden Kızkalesi, Mersin’e 60, Erdemli’ye ise 23 km uzaklıkta bulunuyor. Denize 200 m mesafede, balıkçı motorlarıyla ulaşılabilen Kız Kalesi, günümüze kadar korunmayı başaran kalesi ile yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekiyor.

Farklı söylencelerde ismi geçen Kızkalesi ile ilgili en sık anlatılan hikayede, baktırdığı falda kızını yılanın sokacağını öğrenen kral, denizin ortasına kale yaptırarak hizmetçileriyle beraber güzel kızını bu kaleye kapatır. Kızın canı birgün altın sarısı rengindeki “Tarsus Beyazı” üzümü ister. Saraydan gönderilen üzüm sepeti içinden çıkan bir yılan onu sokar ve öldürür.

ADAM KAYALAR

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİ

ADAM KAYALAR

adam kayalar mersin

Erdemli Şeytan Deresi Vadisi’nde MÖ 1. ve MS 2. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen Adam Kayalar ülkemizin en özgün yapılarından biri. Kızkalesi beldesine 7 km mesafede bulunan bu yapı topluluğu yalnız Anadolu değil, dünyadaki birkaç nadir örnekten biri.

Yapı grubu, 9 niş içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı kabartmasından oluşuyor. O dönemin ileri gelenleri ya da önemli komutanlarından ailesi ve çocuklarına minnet duygusundan dolayı yapıldığı düşünülüyor.

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİ

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİ

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİ

mersin mut yerköprü şelalesi

Mersin de <<bulunan Doğa Harikalarından biriside bu şelale. 40 dk lık yürüme mesafesini göze alanların ulaşabildiği bu muhteşem şelale Mut ilçesinde Yer almakta

 Şelale 29 metreden dökülüyor.
Mersin’in sıcak havası ve su buluşunca burada tropik adaya benzeyen bir fauna oluşmuş.
Şelale bir tabiat anıtı kabul edilmiş ve korumaya alınmış. 

MAMURE KALESİ

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİ

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİ

mamure kalesi mersin anamur

 Mersin-Antalya karayolunun yanında deniz kıyısında yer alan kale, 3. veya 4. yüzyılda Akdeniz ve Kilikya ticaret yollarını gözetlemek için Romalılar tarafından inşa edildi. Kale, savunma açısından son derece önemli bir konuma sahip olması dolayısıyla Romalılardan Karamanoğullarına kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptı. Birçok kez saldırıya uğrayan kale, 12. yüzyılda Kilikya Ermeni Krallığı döneminde onarıldı. 

 Bugüne kadar korunan en büyük Orta Çağ kalelerinden biri olan Mamure, masmavi deniz manzarası, 39 kulesi, kaleyi bütünüyle dolaşan burçları, zamana direnen dendanları (kalelerde askerlerin sığınıp ok attıkları yer), sarnıçları ve hamam kalıntılarıyla görenleri cezbediyor. 

Bize Ulaşın

0555 615 05 58

Müşterilerimize değer veriyoruz. Mesai saatleri içinde bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz

Tisan Kiralık Yazlık Apart Villa

Yeşilovacık Mahallesi, Tisan Deniz Yıldızı Apart, Tisan Tesisi, Silifke/Mersin, Türkiye

0555 615 0558

Bize mesaj atın!

İptal